Trwa ładowanie proszę czekać ...

Cała prawda o Botoxie!

13 października 2020

O botoxie słyszał już chyba każdy, a nie jedna osoba może się nawet pochwalić jego efektami. Botox jest powszechnie znany ze swojego zastosowania w medycynie estetycznej, gdzie żywa się go w celu redukowania zmarszczek czy uelastyczniania skóry. Ciekawostkom jest, że Botoxu używa się także do leczenia takich schorzeń, jak nadpotliwość czy migrena. Jaka jest więc cała prawda o Botoxie?

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie czym tak właściwie jest botox. Otóż jest to oczyszczona toksyna botulinowa typu B, produkowana przez bakterie jadu kiełbasianego. Najistotniejszymi właściwościami tej toksyny jest długotrwałe blokowanie bodźców nerwowych, które są odpowiedzialne za skurcze mięśni. Dzięki temu skóra, która pokrywa mięśnie zostaje wygładzona. Co najważniejsze oczyszczona toksyna botulinowa jest w 100% bezpieczna dla naszego zdrowia

Botox jednak nie jest dla każdego. Nie wolno go stosować kobietom w ciąży, osobom zażywającym antybiotyki z grupy amino glikozydów, penicylinę, chininę oraz z brokerami kanałów wapniowych. Oprócz tego nie powinno się stosować Botoxu, gdy cierpimy na krzepliwość krwi oraz choroby mięśni. Należy pamiętać o tym, aby przed każdym zabiegiem szczegółowo poinformować lekarza na temat swoich dolegliwości, chorób oraz przyjmowanych leków.

Nurtujące jest jednak pytanie w jaki sposób botox może pomóc przy leczeniu migreny? Otóż w trakcie zabiegu lekarz wstrzykuje do mięśni mimicznych odmierzoną dawkę preparatu, który stanowi blokadę zakończeń nerwowych i uniemożliwia pojawianie się skurczy, które przyczyniają do powstawania napadów migreny. W dzisiejszych czasach bardzo dużo osób cierpi na bóle migrenowe, w związku z tym każdy sposób, który może przynieść odrobinę ulgi jest dobry. Efekty działania Botoxu na migreny są widoczne już po około jednym tygodniu. Natomiast od 6 do 12 tygodni trwa działanie łagodzące bóle migrenowe.

Oczywistym i najbardziej powszechnym zastosowaniem Botoxu jest likwidowanie oraz wygładzanie zmarszczek. Lekarz wprowadza botox w miejsca wybrane przez pacjenta przy użyciu zastrzyków. Substancja, która została wstrzyknięta skutecznie osłabia przewodzenie impulsu nerwowego do mięśni, przez co mięśnie mimiczne ulegają skurczeniu, a skóra przestaje się marszczyć.