Trwa ładowanie proszę czekać ...

Chirurgia plastyczna – wady i zalety

6 lutego 2023

Chirurgia plastyczna ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Po dzień dzisiejszy budzi wiele emocji. Większości z nas kojarzy się jedynie z powiększaniem piersi, czy wygładzaniem zmarszczek. Chirurgia plastyczna jednak jest czymś więcej.

Definicja

 Chirurgia plastyczna jest to dziedzina medycyny, która zajmuje się korektą widocznych i odczuwanych defektów ludzkiego ciała. W dziedzinie tej wyróżnia się chirurgię plastyczną kosmetyczną oraz estetyczną. Niewiele osób jednak pamięta o tym podziale. 

Wady

 Najpoważniejszą wadą chirurgii plastycznej jest to, że nie jest bezinwazyjna. Zabiegi wymagają interwencji chirurga z konsekwencjami i skutkami ubocznymi włącznie. Po zabiegach pacjent często odczuwa ból, po operacjach mogą pozostawać blizny. Źle przeprowadzona operacja może nawet doprowadzić do zgonu pacjenta. Z tego względu coraz więcej osób korzysta z zabiegów medycyny estetycznej, która nie jest inwazyjna. 

 Wiele osób korzysta z operacji z powodu kompleksów, które powstały na podstawie „ideałów piękna” pokazywanych w mediach i prasie. Młode kobiety pragną powiększać lub pomniejszać niektóre części ciała, a każdy zabieg chirurgiczny to operacja. Nie tylko młode, ale także starsze kobiety chcą być wiecznie młode. Coraz mniej potrafią starzeć się z godnością, nie akceptują zmarszczek, czy wiotkiej skóry. Niektóre z nich tracą nad tym kontrolę i nie potrafią później zrezygnować z operacji, uzależniają się od nich. Osoby takie niejednokrotnie potem potrzebują specjalistycznej pomocy psychologicznej. 

Zalety 

 Podstawową zaleta chirurgii plastycznej jest pomoc ludziom, którzy cierpią z  powodu wrodzonych lub nabytych defektów ciała. Pozwalają godnie żyć człowiekowi usuwając blizny, przywracając do normalnego stanu części ciała po różnych wypadkach, przeszczepy skóry po oparzeniach. Operacje także powalają zdrowym ludziom wyglądać normalnie. Osoby z za dużymi uszami, za dużym nosem, czy u dorosłych kobiet z miseczką O lub A traktują chirurgię plastyczną jak zbawienie. Operacja pozwala czuć im się „normalnie” w społeczeństwie. Jeśli chirurgia pozwala człowiekowi pozbyć się kompleksów i pozwolić na radość z życia, dlaczego nie skorzystać z takiej możliwości?