Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czym jest migrena i jak ją rozpoznać?

8 kwietnia 2022

O migrenie i jej nieprzyjemnych objawach słyszał niemal każdy. Powtarzający się, uciążliwy ból głowy to najbardziej rozpoznawalny symptom tej choroby. Nie musi być on jednak jedyną dolegliwością, a chcąc wstępnie zdiagnozować u siebie ten problem, musimy pamiętać, że nie każdy ból oznacza od razu migrenę.

Charakterystyka bólu migrenowego

Aby określić, czy nasze dolegliwości mają charakter migrenowy, należy przyjrzeć się charakterystycznym wyróżnikom bólu migrenowego. Należą do nich:
- jednostronność,
- ból o charakterze tętniącym,
- przewlekłość i siła większa niż przy normalnym bólu głowy,
- natężenie bólu uniemożliwiające, a przynajmniej utrudniające normalne funkcjonowanie,
- występowanie kilkunastominutowych cykli lub ból trwający nieprzerwanie kilka godzin,
- nawracające napady – odstęp pomiędzy nimi jest kwestią indywidualną, może trwać kilkanaście dni, ale też kilka miesięcy.

Inne objawy migreny

Silny ból głowy nie jest jedynym problemem, z którym muszą mierzyć się osoby cierpiące na tę przypadłość. W trakcie ataku migreny mogą pojawić się także nudności, a w ich efekcie mogą wystąpić nawet wymioty. Charakterystyczna jest także nadwrażliwość na zapachy, dźwięki oraz światło.
U części pacjentów występuje tak zwana migrena z aurą. Ta postać niesie za sobą dodatkowe objawy przede wszystkim o charakterze wzrokowym – przed oczami pojawiają się wówczas zygzaki, pulsujące i błyszczące punkty lub ciemne plamki. Obraz może być niewyraźny i rozmyty, a kształty nieodpowiadające rzeczywistym. Równocześnie występują zaburzenia równowagi, a niekiedy nawet problemy w poruszaniu się. Aura migrenowa pojawia się zwykle około 20-30 minut przed wystąpieniem bólu.

Diagnostyka

Właściwe rozpoznanie choroby może przeprowadzić tylko lekarz po upewnieniu się, że ból głowy nie ma innych przyczyn. W tym celu przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad. Odpowiedź na specjalnie przygotowane pytania diagnostyczne daje duże prawdopodobieństwo postawienia właściwego rozpoznania. Dodatkowo w gabinecie lekarskim mogą zostać przeprowadzone badania neurologiczne, pomocne bywa także wykonanie tomografii komputerowej.
Przebieg migreny jest sprawą bardzo indywidualną, dlatego także leczenie jest konsultowane z pacjentem, by jak najlepiej odpowiadało jego potrzebom. Najlepiej w celu ustalenia konkretnych działań skonsultować się lekarzem neurologiem.