Trwa ładowanie proszę czekać ...

Długie i zdrowe życie w zasięgu ręki

16 maja 2020

​Lwia część ludzi głowi się nad tym, jak sprawić, aby ich życie było długie i bez chorób. Zamieszanie w tej sprawie z pewnością wprowadzają coraz to nowsze odkrycia naukowców – jednego dnia możemy przeczytać, że kawa jest korzystna dla naszego zdrowia, innego dnia, że jest to trucizna. Czasem nie wiemy już kogo słuchać w tych sprawach. Poniżej zamieszczam sprawdzone sposoby na długie i zdrowe życie. Zapoznaj się z nimi i spraw, aby weszły C i w nawyk, a z pewnością nie będziesz zawiedziony.

1. Odżywianie

Nie od dziś wiadomo, że tłuszcz jest naszym największym wrogiem jeśli chodzi o spożywane produkty. Badania naukowe w przerażającej większości są zgodne – tłuszcz winny jest otyłości, miażdżyc y i zawałom serca. Dieta wysokotłuszczowa raczej nie zapewni nam szczęśliwego żywotu, nieważne jak bardzo przekonywałby nas do tej diety doktor Atkins. Mimo to tłuszcze są nam potrzebne. Bez nich mielibyśmy problemy z przyswajaniem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Wielu wegetarian popełnia kardynalny błąd, redukując spożywane tłuszcze do zera. I chociaż spożywają znaczną ilość warzyw i owoców, ich organizm nie jest w stanie w pełni tego wykorzystać – spożywane witaminy po prostu marnują się bez tłuszczu.


Cukry to nasz wróg numer dwa. Wprawdzie, tak jak tłuszcze, są one potrzebne w naszej diecie, jednak w przypadku cukrów zaleca się raczej spożywanie cukrów złożonych aniżeli prostych. Cukry złożone zawiera na przykład pieczywo, makaron oraz ryż. Cukry proste znajdziemy natomiast w batonikach, czekoladach i oczywiście we wszelkiego rodzaju słodyczach.

Ostatnimi czasy modna jest dieta proteinowa. Posiada ona wiele zalet. Na przykład, jeśli dbamy o nasza formę fizyczną, dieta białkowa może pomóc nam w zwiększeniu masy mięśniowej, a co za tym idzie, również naszej siły. Na nic jednak zda się dieta białkowa, jeśli jesteśmy na bakier z aktywnością fizyczną. Co więcej, dieta proteinowa wymaga – o czym niewielu pamięta – spożywania co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Dzięki temu wypłukujemy z nerek białko, które – po zgromadzeniu – może być powodem bolesnych chorób.

2. Higiena jamy ustnej

Kto z nas nie zna osób po czterdziestce, które mogą się pochwalić jedynie kilkoma swoimi zębami, podczas gdy resztę ich uzębienia stanowią implanty lub puste miejsca? Aby jak najdłużej cieszyć się swoimi zdrowymi zębami, warto myć je po każdym posiłku, poświęcając szczególna uwagę zakamarkom, do których trudniej się dostać – zazwyczaj dotyczy to siódemek. Warto zdać sobie sprawę z tego, że psujące się zęby to nie tylko problem estetyczny, ale także zagrożenie dla zdrowia całego ustroju.


3. Aktywność fizyczna

Jeśli nie chcemy przypominać zwiotczałych roślinek, warto zainwestować swój czas w ćwiczenia fizyczne. na rynku dostępnych jest wiele materiałów wideo, w których instruktorzy fitness zachęcają do aktywności i pokazują jak wykonywać różne ćwiczenia. Jeśli jednak borykamy się z jakąś chorobą, warto przed rozpoczęciem treningu skonsultować się z lekarzem, gdyż niektóre ćwiczenia w naszym stanie mogą być niewskazane. I tak na przykład, skakanie na skakance może być zbyt dużym obciążeniem dla osoby, która ma problemy z kręgosłupem. Przed rozpoczęciem treningu warto dowiedzieć się więcej na temat dyscypliny sportowej, którą chcemy uprawiać. Dzięki temu ustrzeżemy się błędów, które tak często popełniają osoby nieznające się na rzeczy.


4. Badania profilaktyczne

W celu kontrolowania poziomu naszego zdrowia należy pamiętać o regularnych badaniach. Badania USG są bezinwazyjne i bezbolesne oraz nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać. Podstawowe badania (OB, morfologia, cholesterol) należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Z wynikami należy udać się do lekarza rodzinnego, który odpowiednio je zinterpretuje i ewentualnie skieruje nas do specjalisty.