Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak dbać o cerę naczynkową?

29 sierpnia 2020

Nawet jeśli na co dzień tego nie zauważamy, problem ceny naczynkowej dotyczy naprawdę wielu kobiet. Czym się charakteryzuje cera naczynkowa? Przede wszystkim możemy ją rozpoznać przez zaczerwienienia na twarzy, "pajączki", nadwrażliwość na wiatr, upały czy saunę. Wiele osób, które posiadają ten rodzaj cery nawet nie zdają sobie sprawy, że przy odpowiedniej pielęgnacji można znacznie poprawić jej stan! Wtedy rozszerzone naczynka krwionośne na twarzy - przeważnie w okolicach nosa, na brodzie czy policzkach nie będą już tak bardzo widoczne ani problematyczne. Zazwyczaj pod skórą osób z cerą naczynkową tworzą się widoczne czerwone linie oraz rumieńce, które bardzo długo nie chcą zejść. Jak z tym walczyć?

Co jest przyczyną pękających naczynek?
Przez niską elastyczność ścianek naczyń krwionośnych, którą nasilają skrajne temperatury, stresujący tryb życia, zmieniające się warunki atmosferyczne, a nawet wpływ kosmetyków i leków (a także przez niewłaściwą pielęgnację), naczynia krwionośne ulegają rozszerzaniu. Początkowo, w tzw. pierwszym stadium, pojawiają się zaczerwienienia, ale szybko znikają. Niestety, w późniejszych stadiach objawy utrzymują się znacznie dłużej. Wiele zależy od typu cery, grubości skóry oraz jej nawilżenia. Właśnie przez to, że nawilżanie skóry tak często jest zaniedbywane, pogłębia się problem z pękającymi naczynkami (przez przesuszenie). 

Czy pielęgnacja może ograniczyć powstawanie zmian skórnych?
Tak, jak najbardziej. Bardzo dużo zależy od składu kosmetyków, jakich używamy w codziennej pielęgnacji. Powinny się w nich znajdować substancje, które uszczelniają i wzmacniają naczynka, takie jak: witamina C, witamina K (która wpływa na proces regulacji krzepnięcia krwi), witaminę PP (która chroni naczynka przed pękaniem), rutynę (która zmniejsza łamliwość i kruchość naczynek), oraz różnego rodzaju wyciągi, m. in. arniki górskiej, kwiatów dzikiego mirtu czy kasztanowca (który jest świetny na wszelkie dolegliwości związane z żyłami, bo ma działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz zmniejsza kruchość naczyń). 

Czego nie lubi skóra naczynkowa?
Oprócz tego, o czym wspomnieliśmy powyżej, że cera naczynkowa bardzo nie lubi wysokich lub gwałtownie zmieniających się temperatur, nie lubi również nieodpowiedniego traktowania. Co przez to rozumiemy? Wszelkie inwazyjne zabiegi, gruboziarniste peelingi, mikrodermabrazja i używanie drażniących kosmetyków w zastraszającym tempie pogarszają jakość naszej skóry. Traktujmy ją zatem łagodnie i z rozsądkiem.