Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak pielęgnować skórę po zabiegu usuwania blizn laserem?

25 stycznia 2023

Zabieg usuwania blizn za pomocą lasera frakcyjnego dla niejednej osoby jest zbawieniem. Zapewnia on pozbycie się szpecących, a niekiedy nawet bolesnych blizn. Podczas wykonywania zabiegu skóra jest rozgrzewana wiązką lasera, która doprowadza do zmian w strukturze zmienionych tkanek. Dzięki temu blizny stają się miękkie, bardziej gładkie, mniej widoczne gołym okiem. O skórę objętą zabiegiem trzeba odpowiednio dbać.

Po zabiegu

 W miejscach objętych zabiegiem usuwania blizny za pomocą lasera mogą pojawić się zaczerwienienia, obrzęk, a także pieczenie, czy swędzenie. Dwa ostatnie mijają w trakcie kilku godzin od zabiegu. Zaczerwienienie może utrzymywać się dłużej – około kilku dni. Skóra może być także trochę przyciemniona. Po upływie kilku dni widoczne są zmiany w strukturze skóry. Skóra jest bardziej wygładzona, napięta, a także delikatniejsza. 

Pielęgnacja

 Jak już wcześniej zostało wspomniane skora po zabiegu może trochę piec i być zaczerwieniona. By załagodzić te dolegliwości warto stosować coldpack – zimne okłady. Powinien on być zawinięty w sterylną oraz suchą gazę, by nie zamoczyć miejsca objętego zabiegiem.

 Skóry po zabiegu nie powinno się moczyć w ciągu 24 godzin, a w przeciągu dwóch dni tylko delikatnie przemywać oraz osuszać ją. Nie wolno podrażniać ani trzeć skóry. Po upływie 3 dni pacjent może się normalnie myć, nakładać makijaż, golić się, czy korzystać z prysznica.

 Miejsce zabiegu należy od drugiego dnia odpowiednio nawilżać, np. nakładając na ten obszar kremu na bazie wazeliny kilka razy dziennie przez około 3-5 dni. Odpowiednie nawilżenie przyspieszy gojenie się rany, ale także zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych.

 W czasie 3 do 7 dni od przeprowadzenia usuwania blizny mogą pojawić się strupki – jest to normalna reakcja organizmu, która świadczy o gojeniu się i regeneracji skóry. W tym czasie skóra jest wrażliwsza niż zazwyczaj, dlatego trzeba chronić ją przed niekorzystnym działaniem promieni UV nakładając odpowiedni krem z filtrami, a także za pomocą parasola, czy kapelusza. Należy także unikać kosmetyków drażniących, np. tych zawierających alkohol przynajmniej przez okres 2 tygodni.

 W pierwszy tydzień po zabiegu wskazane jest unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, a także spożywania alkoholu, czy korzystania z sauny, czy basenu.