Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak postępować z delikatną cerą naczynkową?

3 maja 2022

Widocznie rozszerzone naczynka lub rumieńce pojawiające się zbyt często mogą być oznakami problemów z wrażliwą cerą. Powoli znikające rumieńce świadczą o słabych i mało elastycznych ścianach naczynek. Z czasem zupełnie przestają się obkurczać, co powoduje powstanie na skórze czerwonych nitek. Pierwsze oznaki tego procesu mogą zauważyć już nastolatki – zwłaszcza jeśli chętnie korzystają ze słońca. Problemu pogłębiają się po trzydziestym roku życia wraz z obniżeniem poziomu kolagenu w skórze.


Z pomocą kobietom borykającym się z cerą naczynkową przychodzi przemysł kosmetyczny. Odpowiednia pielęgnacja może złagodzić nieprzyjemne objawy nadwrażliwości skóry, a makijaż zakryć nieestetyczne zaczerwienienia.

Delikatna pielęgnacja

Cera naczynkowa może zareagować podrażnieniem na takie składniki kosmetyków, jak: alkohol etylowy, aceton, mentol, glikol propylenowy czy mocznik. Do jej pielęgnacji lepiej używać delikatnych produktów hipoalergicznych, przeznaczonych do cery wrażliwej i naczynkowej. Szczególnie oczyszczanie warto przeprowadzać ostrożnie – nie poleca się twardej wody z kranu ani stosowania peelingów ziarnistych. Duże znaczenie w codziennym dbaniu o skórę ma odpowiedni krem z aktywnymi składnikami. Szczególnie polecane są wyciągi z arniki oraz kasztanowca działające przeciwzapalnie i wzmacniające ściany naczyń krwionośnych. Korzystnie działają także witaminy C i K. Dobry krem przeznaczony do cery naczynkowej i wrażliwej powinien także posiadać filtr ochronny – nie warto rezygnować z niego nawet w zimie.

Pomocny makijaż

Rozszerzone naczynka można zatuszować makijażem – jednak nie każdy puder czy fluid sprostają temu zadaniu. Jeśli borykamy się z nasilonymi objawami, konieczne okaże się zastosowanie specjalnych kosmetyków z zielonym pigmentem. Korektor można nakładać miejscowo, a potem pokryć twarz klasycznym podkładem. Jeśli czerwone nitki są bardziej widoczne lepsza będzie zielona baza pod makijaż. Wybór kosmetyków kolorowych przeznaczonych do wrażliwej skóry jest coraz szerszy, dlatego nie powinno być problemu z zakupem produktów z zielonym pigmentem oraz pudrów i podkładów o specjalnym składzie.

Wizyta u dermatologa

Odpowiednia pielęgnacja może pomóc, ale nie zlikwiduje całkowicie problemu rozszerzonych naczynek. Jednak medycyna estetyczna wychodząc na przeciw potrzebom kobiet oferuje zabiegi, dzięki którym można zlikwidować nieestetyczne zmiany. W tym celu stosuje się zabieg elektrokoagulacji lub terapię laserem.