Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej przeprowadzany w sytuacjach, gdy ząb jest na tyle zniszczony, że nie ma szans na jego wyleczenie. Innym wskazaniem do ekstrakcji może być głębokie złamanie lub przewlekłe choroby przyzębia. Każdorazowo decyzja o usunięciu zęba musi zostać skonsultowana z lekarzem, który ocenia jego stan oraz proponuje kolejne działania – na przykład wstawienie implantu.
Usuwanie zębów kojarzone jest z nieprzyjemnym i bolesnym zabiegiem, jednak stosowane powszechnie znieczulenia ograniczają dyskomfort z tym związany. Aby ekstrakcja przebiegła bez powikłań, trzeba jednak bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarzy.
Przygotowanie do zabiegu
Usunięcie zęba zawsze powinno być poprzedzone szczegółowym wywiadem, w trakcie którego lekarz wyjaśni przebieg zabiegu oraz przedstawi wszystkie zalecenia z nim związane. Musi także otrzymać od pacjenta informacje na temat ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, przebytych chorób oraz reakcji na środku znieczulające. Niektóre problemy zdrowotne mogą okazać się przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu ekstrakcji zęba.
Przed zabiegiem (około 2 godziny) warto zjeść lekki posiłek, by uniknąć omdlenia spowodowanego stresem. Jeśli pacjent zażywa leki, nie powinien z nich rezygnować – jedyny wyjątek to preparaty osłabiające krzepliwość krwi. Należy je odstawić zgodnie z zaleceniami lekarza.
Po usunięciu zęba
Podczas zabiegu ani przez kilka pierwszych godziny po nim pacjent nie będzie odczuwał bólu, co jest związane z działającym znieczuleniem. Przez około 30-45 minut nie powinno się usuwać tamponu zabezpieczającego ranę, który założy nam lekarz. W czasie kolejnych dwóch godzin należy zrezygnować z jedzenia i picia. Jeśli pojawi się ból i dyskomfort, można sięgnąć po dostępne w aptekach środki przeciwbólowe, istotne jest jednak, by nie zawierały w składzie kwasu acetylosalicylowego (np. popularne Aspiryna i Polopiryna), który uniemożliwia krzepnięcie krwi.
Szczególną ostrożność należy zachować jeszcze przez około 24 godziny po zabiegu. Niewskazane jest w tym czasie palenie tytoniu, picie alkoholu lub gorących napojów czy nawet obfite płukanie ust po myciu zębów. Wszystko to mogłoby doprowadzić do wypłukania skrzepu i wystąpienia zespołu suchego zębodołu. Wiąże się to z bólem, obrzękiem i koniecznością ponownej interwencji chirurgicznej.