Trwa ładowanie proszę czekać ...

Krioterapia

22 maja 2020

​Krioterapia to zabieg polegający na zastosowaniu bardzo niskiej temperatury, która jest aplikowany specjalnym urządzeniem do miejsca zmienionego chorobowo. Kilkakrotne zamrażanie i odmrażanie leczonych tkanek powoduje w konsekwencji pękanie błon biologicznych i w końcu niszczenie tkanki.

Krioterapię stosuje się w przypadku zmian skórnych tj. brodawki wirusowe, inaczej zwane kurzajkami, włókniaki, mięczak zakaźny, znamiona barwnikowe, nadmierne rogowacenie naskórka, róg skórny, łysienie plackowate. Krioterapia stosowana jest również do usuwania pajączków, naczyniaków, keloidów, zmian potrądzikowych, opryszczki nawrotowej, półpaśca oraz liszaja rumieniowatego.

Działanie krioterapii

Krioterapia poprzez działania zimna na zmienione chorobowo miejsce ogranicza krążenie na leczonej powierzchni ciała, powoduje zwalnianie metabolizmu, zmniejsza stan zapalny
i obrzęki, pobudza receptory zimna, poprawia ukrwienie i przyswajanie tlenu w tkankach.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabiegowi nie powinny poddawać się osoby z nietolerancją zimna, odmrożeniami, nowotworami, niedoczynnością tarczycy, miejscowymi zaburzeniami ukrwienia, dużej niedokrwistości, z zaawansowaną miażdżycą, które posiadają wychłodzony i wyniszczony organizm. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem w celu wykluczenia lub dopuszczenia go do zabiegu.

Zalety krioterapii

Krioterapia, inaczej nazywana w przypadku usuwania zmian skórnych – kriochirurgią jest zabiegiem bezbolesnym i szybkim. Pozostawia po sobie ledwo widoczne blizny bezkolagenowe. Zabieg nie wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania, może być wykonywany zarówno u dzieci jak i dorosłych. Podczas kriochirurgii ryzyko zakażenia spada niemalże do zera, a czas gojenia się ran jest stosunkowo krótki.