Trwa ładowanie proszę czekać ...

Leczenie migreny

9 czerwca 2022

Migrenowy ból głowy jest na tyle silny, że wielu osobom uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Dlatego podjęcie leczenia jest tak istotne, bo pozwala na normalną aktywność. Najczęściej osoby walczące z migreną sięgają po leki nieopioidowe – powszechnie dostępne bez recepty. Zawarte w nich składniki mają szerokie zastosowanie w leczeniu bólu, stanów zapalnych i gorączki. Jeśli mamy do czynienia z małym nasileniem objawów, mogą one stanowić skuteczne lekarstwo. Do najpopularniejszych preparatów należą te zawierające:

Paracetamol

– ceniony przede wszystkim za skuteczność działania oraz małą ilość przeciwwskazań, rzadko powoduje także wystąpienie skutków ubocznych. Osoby cierpiące na bardziej dotkliwy ból muszą jednak wiedzieć o tzw. efekcie pułapowym, który skutkuje tym, że po przekroczeniu dawki 1g, kolejne przyjęte tabletki nie zwiększą już siły działania paracetamolu.

Kwas acetylosalicylowy

– podobnie jak paracetamol działa przeciwbólowo, ale także przeciwgorączkowi i przeciwzapalnie. W porównaniu z nim ma jednak więcej działań niepożądanych, dlatego jest raczej mało popularny wśród osób cierpiących na migrenę. Szczególnie niekorzystnie będzie oddziaływał u pacjentów skarżących się na wrzody żołądka i dwunastnicy. Nie poleca się jego stosowania także w przypadku uszkodzenia nerek i nadciśnienia. Kwas acetylosalicylowy złagodzi niezbyt silny ból, ale po przyjęciu około dwóch tabletek osiągnie maksymalną możliwą moc.

Ibuprofen

– działa silniej niż paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy, a maksymalne działanie osiąga się po przyjęciu 400 mg produktu, czyli zwykle dwóch tabletkach. Jest mniej bezpieczny niż paracetamol i powinny go unikać osoby cierpiące na wrzody żołądka i dwunastnicy, niewydolność serca, nadciśnienie oraz choroby nerek. Stosowanie ibuprofenu może wiązać się z działaniami niepożądanymi zwykle dotyczącymi pracy przewodu pokarmowego – nudnościami, bólem brzucha lub zgagą.

Jeśli preparaty dostępne bez recepty nie przynoszą spodziewanych rezultatów, konieczna będzie wizyta u lekarza neurologa, który przepisze mocniejszy preparat.
Nowoczesnym sposobem leczenia migreny jest sięgnięcie po toksynę botulinową. Ulgę pacjenci odczuwają już po około trzech dniach od jej podania, a efekt utrzymuje się przez okres 3-6 miesięcy. Ten rodzaj terapii przynosi spodziewane efekty u około 80% pacjentów.