Trwa ładowanie proszę czekać ...

Leczenie nadpotliwości

7 kwietnia 2022

Nadmierne wydzielanie potu to krępująca dolegliwość, z którą ciężko poradzić sobie na własną rękę. Dostępne w drogeriach kosmetyki najczęściej nie rozwiązują problemu, a ich stosowanie nie obejmuje na przykład dłoni. W aptekach dostępne są maści z chlorkiem glinu, ale także nie jest to rozwiązanie korzystne dla każdego. Po postawieniu diagnozy możliwe jest zastosowanie bardziej spersonalizowanych sposobów leczenia pozwalających ograniczyć potliwość. Pierwszym etapem wizyty u lekarza jest wywiad oraz wykonanie badań mających wykluczyć inne choroby, których skutkiem ubocznym może być zwiększone wydzielanie potu. Wśród nich jest na przykład niedoczynność tarczycy czy infekcje wirusowe i bakteryjne.

Leki

Pocenie się jest związane z działaniem współczulnego układu nerwowego, bowiem to właśnie on odpowiada za regulowanie temperatury ciała. Zaburzenia jego funkcjonowania można regulować, wykorzystując odpowiednie leki – najczęściej są to preparaty o działaniu uspokajającym lub beta-blokery. Decyzję o wyborze konkretnego preparatu i sposobu jego dawkowania musi podjąć lekarz.

Zastrzyki

Botoks jest powszechnie stosowany w gabinetach medycyny estetycznej i wiele kobiet chwali sobie osiągany dzięki niemu efekt odmłodzenia twarzy. Wciąż niewiele osób wie, że ta substancja jest skuteczna także w leczeniu nadpotliwości. Botoks wstrzykiwany jest w problematyczne miejsca i blokuje końcówki połączeń nerwowych odpowiadających za wydzielanie potu. Aby osiągnąć zadowalające rezultaty, zabieg powinien być przeprowadzony dwa razy w ciągu sześciu miesięcy.

Stymulacja elektryczna

Aby zmniejszyć aktywność gruczołów potowych, wykorzystuje się także stymulację elektryczną. Zabieg musi być powtarzany stosunkowo często, bo kilka razy w tygodniu. W jego trakcie wykorzystuje się małe elektrody. Impulsy elektryczne kierowane są w konkretne obszary ciała.

Operacja

Nadpotliwość można leczyć także operacyjnie. Za pomocą endoskopu przecina się lub całkowicie usuwa zakończenia nerwowe odpowiedzialne za pocenie się. Na takie rozwiązanie decydują się najczęściej osoby, które próbowały już innych form terapii i nie są z nich zadowolone. Powodem może być brak rezultatów, ale także nawracanie problemów. Zabieg operacyjny wymaga szczegółowych badań, konsultacji lekarskich i wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych.