Trwa ładowanie proszę czekać ...

Mezoterapia bez tajemnic

16 września 2020

Termin mezoterapia stosuje się dla grupy zabiegów leczniczych lub profilaktycznych, stosowanych w medycynie estetycznej i dermatologii. Jej celem jest dostarczanie leków, a także substancji regenerujących i odżywczych, do głębszych warstw skóry, które podane w ten sposób działają jeszcze bardziej skutecznie. Zabiegi te są jedynymi z najczęściej stosowanych w gabinetach medycyny estetycznej, gdyż są bezpieczne i skuteczne w odmładzaniu i regeneracji skóry. Zakres ich stosowania jest niezwykle szeroki, gdyż świetnie sprawdzają się zarówno w leczeniu zmian potrądzikowych, blizn, cellulitu czy powszechnie występujących u kobiet (i nie tylko) rozstępów. Najczęściej stosowana jest jednak w procesie usuwania oznak starzenia się skóry, w połączeniu z peelingami, mikrodermabrazją czy radiofrekwencją. Jakie są rodzaje mezoterapii i czym te różnią się między sobą?

Mezoterapia igłowa

Skupia się na wykonywaniu niewielkie ilości nakłuć o głębokości do 4 mm, które wnikają do skóry właściwej lub tkanki podskórnej. Przełamanie bariery naskórka dodatkowo zwiększa działanie wprowadzanych substancji i pobudza skórę do takich procesów jak samoregeneracja lub tworzenie nowych włókien kolagenowych czy elastyny. Jest to zabieg inwazyjny, który zawsze powinien wykonywać lekarz znający zasady aseptyki. W obrębie mezoterapii igłowej istnieje kilka technik jej wykonywania i są to : igła i strzykawka – jednorazowo aplikowana jest znacznie większa ilość preparatu w określonych punktach. Specjalny pistolet znajdujący się w rękach doświadczonego lekarza, posiada automatyczny tryb, co pozwala rozprowadzić nakłucia równomiernie na całym obszarze wykonywanego zabiegu.

Mezoterapia bezigłowa

Jest nieinwazyjną alternatywą dla tej igłowej. Skupia się ona na zjawisku eletroporacjii, które to jest procesem zachodzącym pod wpływem występowania napięcia elektrycznego w błonie komórkowej. Dzięki temu w błonie powstają odwracalne pory, które stają się dobrym źródłem dla substancji leczniczych, a jednocześnie wydalają niepotrzebne produkty przemiany materii.  Ta forma mezoterapii jest zupełnie bezbolesna, a jej efekty są widoczne w redukcji zmarszczek, kurzych łapek czy zabiegach liftujących. Poprawia ona również strukturę i koloryt skóry, dzięki czemu ta wygląda bardziej świeżo i młodo.

Sonoforeza

Inaczej zwana masażem ultradźwiękowym, bywa klasyfikowana jako odmiana mezoterapii bezigłowej. Różnica jest jednak taka, że w sonoferezie zamiast napięcia elektrycznego używa się ultradźwięków. Zabieg ten świetnie się sprawdza w przypadku problemów z rozszerzonymi naczyniami włosowatymi, nerwicy naczyniowej, trądziku, blizn a także odmrożeń.

Jonoforeza

Bazuje ona na zjawisku dysocjacji elektrolitycznej, która pojawia się jako skutek działania prądu stałego wykorzystywanego do transportu substancji leczniczych podanych w formie jonów w głąb skóry. Używa się tu tylko tych substancji, które ulegają procesowi dysocjacji elektrolitycznej, a są to kwasy, zasady i sole. Zabieg ten poprawia krążenie krwi, a także działa przeciwzapalnie i odżywczo na skórę. Świetnie sprawdza się w przypadku przebarwień, ale także – co ciekawe – w przypadku nerwobóli, zespołów bólowych kończyn i stawów czy zapalenia tkanek miękkich.