Sposobów na odmładzanie się jest naprawdę bardzo wiele. Wielkim powodzeniem i zainteresowaniem cieszy się botox, lifting czy laseroterapię, jednak mezoterpaia osoczem bogato płytkowym to zupełny fenomen! Jest to nietypowy zabieg, do którego wykorzystuje się substancję pobieraną prosto z organizmu pacjenta. Cechuje się on biokomptybilnością, nie występuje ryzyko nietolerancji, pojawienia się alergii czy innych reakcji immunologicznych. Czym właściwie jest mezoterapia osoczem bogato płytkowym i jak działa na nasz organizm?
Mezoterapia osoczem bogato płytkowym to autologiczny koncentrat płytek krwi, w niewielkiej objętości osocza, który zawiera substancje stymulujące procesy naprawcze, takie jak czynniki wzrostu. Istoty jest fakt, że płytki krwi muszą tamować krwawienie poprzez tworzenie skrzepu oraz stymulować proces gojenia się rany poprzez uwalnianie substancji aktywnych. Na początku ma miejsce podanie PRP metodą iniekcji, które daje sygnał w miejscu nakłucia to aktywowania procesów naprawczych. Następnie indukowane są podziały komórkowe, stymulowana synteza włókien kolagenowych i elastycznych oraz napływ komórek macierzystych.
Pierwsza faza mezoterapii osoczem bogato białkowym polega na pobraniu przez lekarza nie wielkiej ilości krwi od pacjenta do specjalnej probówki, którą poddaje się wirowanie w wirówce. W trakcie wirowania ma miejsce oddzielenie się osocza z koncentratem płytek od innych elementów komórkowych, jakimi są leukocyty oraz erytrocyty. Następnie lekarz pobiera przygotowanie tak osocze bogato białkowe do strzykawki i dodaje do niego substancje, która ma za zadanie aktywować płytki krwi do produkcji czynników wzrostu. Na sam koniec roztwór jest delikatnie mieszany i wstrzykiwany w skórę pacjenta, od którego została pobrana krew. Można to robić używając klasycznej techniki mezoterapii lub liniowo, np. wzdłuż jakiejś zmarszczki.
Mezoterapię osoczem bogato białkowym robi się po to, aby odmłodzić skórę w okolicach dekoltu, szyi, dłoni oraz twarzy. Jest także możliwość poprawy gęstości i jakości włosów w okolicy owłosionej głowy, zatrzymania łysienia oraz stymulacji odrostu włosów. Oprócz tego zabieg ten przyczynia się do zmniejszania rozstępów i blizn na skórze i może być używany w celu poprawy regeneracji skóry po laseroterapii i peelingach chemicznych.