Trwa ładowanie proszę czekać ...

Na czym polega mikrodermabrazja?

13 lutego 2023

Mikrodermabrazja to nic innego jak pielęgnacyjny zabieg kosmetyczny, polegający na ścieraniu kolejnych warstw naskórka przez precyzyjnie kontrolowany strumień mikrokryształków. Jest to tak zwany peeling kontrolowany, który jest jedną z wielu metod mechanicznego złuszczania naskórka. Dodatkowo jest obarczony najmniejszym ryzykiem powikłań – ryzyko powstania przebarwień i blizn jest znikome.

Przebieg zabiegu

 Zabieg mikrodermabrazji polega na stopniowym złuszczaniu górnych warstw naskórka, co przyczynia się do pobudzenia produkcji nowych pełnowartościowych komórek. Nowo powstałe komórki migrują w górę i zastępują komórki uszkodzone. Proces ten jest stopniowy, dlatego tez ryzyko wystąpienia blizn jest naprawdę bardzo znikomy. Zabieg jest bezbolesny i prosty w wykonaniu – nie wymaga rekonwalescencji.

Rodzaje mikrodermabrazji

 Istnieją trzy rodzaje mikrodermabrazji: diamentowa, tlenowa i kordunowa. Diamentowa szczególnie zalecana jest osobom z delikatna i wrażliwą cerą, skłonną do alergii i podrażnień. Podczas zabiegu wykorzystywana jest głowica diamentowa, którą przesuwa się po skórze. Sam zabieg trwa około godziny i jest zupełnie bezbolesny.
Mikrodermabrazja tlenowa łączy w sobie tlen z solą fizjologiczną. Oprócz tego, że złuszczany jest naskórek, zabieg ten pomaga w pozbyciu się zalegających w skórze zanieczyszczeń i zaskórników. W tej metodzie tlen wyrzucany jest z urządzenia pod wysokim ciśnieniem, co powoduje, że skóra jest dotleniona i odżywiona.
Mikrodermabrazja kordunowa to zabieg zbliżony do mikrodermabrazji diamentowej. Różnica tkwi w zastosowaniu mikronizowanych kryształków glinu zamiast diamentu. Zaletą tej metody jest dogłębna stymulacja głębszych warstw skóry do produkcji elastyny i kolagenu.

Wskazania i przeciwwskazania

 Wskazaniem do zabiegu mikrodermabrazji jest starzenie się skóry, jak również fotostarzenie, zagłębienia i nierówności, zmarszczki, rozstępy, blizny potrądzikowe, rozszerzone pory oraz wiotkość skóry. Ponadto zabieg stanowi doskonały podkład dla zabiegów laserowych takich jak fotoodmładzanie, zmykanie naczynek krwionośnych i usuwanie przebarwień. Przeciwwskazaniem do zabiegu mogą być wirusowe zakażenia skóry takie jak: brodawki, opryszczka czy mięczak zakaźny, a także bakteryjne: liszajec zakaźny, figówka gronkowcowa, ale również zakażenia grzybicze. Co więcej, z zabiegu dyskwalifikuje nas trądzik krostkowy, i różowaty, nadżerki, nowotwory i znamiona skórne.