
Mikrodermabrazja to nic innego jak pielęgnacyjny zabieg kosmetyczny, polegający na ścieraniu kolejnych warstw naskórka przez precyzyjnie kontrolowany strumień mikrokryształków. Jest to tak zwany peeling kontrolowany, który jest jedną z wielu metod mechanicznego złuszczania naskórka. Dodatkowo jest obarczony najmniejszym ryzykiem powikłań – ryzyko powstania przebarwień i blizn jest znikome.
Przebieg zabiegu
Zabieg mikrodermabrazji polega na stopniowym złuszczaniu górnych warstw naskórka, co przyczynia się do pobudzenia produkcji nowych pełnowartościowych komórek. Nowo powstałe komórki migrują w górę i zastępują komórki uszkodzone. Proces ten jest stopniowy, dlatego tez ryzyko wystąpienia blizn jest naprawdę bardzo znikomy. Zabieg jest bezbolesny i prosty w wykonaniu – nie wymaga rekonwalescencji.
Rodzaje mikrodermabrazji
Istnieją trzy rodzaje mikrodermabrazji: diamentowa, tlenowa i kordunowa. Diamentowa szczególnie zalecana jest osobom z delikatna i wrażliwą cerą, skłonną do alergii i podrażnień. Podczas zabiegu wykorzystywana jest głowica diamentowa, którą przesuwa się po skórze. Sam zabieg trwa około godziny i jest zupełnie bezbolesny.
Mikrodermabrazja tlenowa łączy w sobie tlen z solą fizjologiczną. Oprócz tego, że złuszczany jest naskórek, zabieg ten pomaga w pozbyciu się zalegających w skórze zanieczyszczeń i zaskórników. W tej metodzie tlen wyrzucany jest z urządzenia pod wysokim ciśnieniem, co powoduje, że skóra jest dotleniona i odżywiona.
Mikrodermabrazja kordunowa to zabieg zbliżony do mikrodermabrazji diamentowej. Różnica tkwi w zastosowaniu mikronizowanych kryształków glinu zamiast diamentu. Zaletą tej metody jest dogłębna stymulacja głębszych warstw skóry do produkcji elastyny i kolagenu.
Wskazania i przeciwwskazania
Wskazaniem do zabiegu mikrodermabrazji jest starzenie się skóry, jak również fotostarzenie, zagłębienia i nierówności, zmarszczki, rozstępy, blizny potrądzikowe, rozszerzone pory oraz wiotkość skóry. Ponadto zabieg stanowi doskonały podkład dla zabiegów laserowych takich jak fotoodmładzanie, zmykanie naczynek krwionośnych i usuwanie przebarwień. Przeciwwskazaniem do zabiegu mogą być wirusowe zakażenia skóry takie jak: brodawki, opryszczka czy mięczak zakaźny, a także bakteryjne: liszajec zakaźny, figówka gronkowcowa, ale również zakażenia grzybicze. Co więcej, z zabiegu dyskwalifikuje nas trądzik krostkowy, i różowaty, nadżerki, nowotwory i znamiona skórne.