Trwa ładowanie proszę czekać ...

Na czym polega usuwanie blizn laserem?

3 stycznia 2023

Blizny nikomu nie dodają uroku, szczególnie jeśli występują w widocznych miejscach, które trudno zasłonić. Należą do nich blizny znajdujące się na twarzy, czy rękach. Krępujące mogą być także blizny po operacjach, cesarskim cięciu, czy blizny na nogach – szczególnie latem. Można się ich jednak pozbyć lub sprawić, że będą mało widoczne, za pomocą lasera. Na czym polega zabieg i czy są jakieś przeciwwskazania?

O zabiegu

Laserowe usuwanie blizn usuwa blizny: pourazowe, pooperacyjne, potrądzikowe. Nie ma więc znaczenia charakter powstania blizny. Zabieg polega na oświetlaniu laserem zmienionych miejsc. Podczas zabiegu ma miejsce fototermoliza, podczas której ma miejsce pochłonięcie energii z lasera przez komórki skóry zmienionych tkanek, dzięki czemu następuje remodeling skóry. Wynikiem zabiegu jest intensywny proces odbudowy tkanek. Blizna staje się bardziej płaska, wygładzona, a kolorem zaczyna przypominać zdrową skórę. 

Usuwanie blizn jest bardzo dokładne. Dzięki odpowiedniej głowicy lasera zdrowa tkanka nie zostaje naruszona. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać pieczenie, bądź delikatne uszczypnięcia.  Zabieg nie wymaga znieczulenia, gdyż stosowany jest system chłodzenia, który ogranicza odczuwanie ciepła.

Przed zabiegiem

 Przed zabiegiem nie trzeba specjalnie przygotowywać skory, oprócz tego, że powinna być czysta. Warto jednak unikać nadmiernego opalania, a kilka dni przed mikrodermabrazji , peelingów chemicznych a także spożywania niektórych leków oraz ziół światłouczulających. Takich informacji powinien także udzielić lekarz przy pierwszej konsultacji.

Po zabiegu      

 Po zabiegu skora objęta zabiegiem może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Objawy te ustępują samoistnie po 1-2 dniach od zabiegu. Po tym czasie skóra brązowieje, mogą pojawić się strupki i zaczyna się łuszczyć. Całkowita regeneracja tkanek zajmuje od 4 do 6 tygodni, lecz normalny wygląd skóry wraca już po 2-3 tygodniach. Po tym czasie można zabieg powtórzyć dla lepszych rezultatów. Jedynym powikłaniem zabiegu mogą być przebarwienia skóry.

Przeciwwskazania

Z zabiegu nie mogą korzystać wszyscy. Przeciwwskazaniem jest ciąża i okres karmienia piersią, obecne infekcje bakteryjne, czy wirusowe, nowotwory skóry, niedawne zabiegi medycyny estetycznej, stosowanie leków i ziół światłouczulających, mocna opalenizna i stosowanie samoopalaczy, cukrzyca, czy predyspozycje do powstawania bliznowców.