Trwa ładowanie proszę czekać ...

Oczyszczanie tłustej cery

4 maja 2022

Tłusta, błyszcząca cera z tendencją do występowania niedoskonałości nie jest wyłącznie problemem nastolatków. Również starsze kobiety borykają się z podobnymi problemami. W ich przypadku właściwa pielęgnacja i oczyszczanie są jedynymi sposobami, by walczyć z zaskórnikami i nadmiarem sebum. Wpływ na nadmierną produkcję łoju mogą mieć także problemy hormonalne, zaburzenia przemiany bakterii, stres, a nawet niewłaściwa dieta i pielęgnacja. Konieczne może okazać się zatem działanie na wielu polach.

Kosmetyki odpowiednie dla cery tłustej

Na drogeryjnych półkach można znaleźć wiele preparatów przeznaczonych do cery tłustej. Jak zatem wybrać najlepszy produkt? Przede wszystkim powinien być on oznaczony jako oil-free, czyli beztłuszczowy. Jednak nie może popadać w drugą skrajność – zbyt mocno oczyszczający żel, a do tego tonik z zawartością alkoholu nie pomogą skórze. Może zacząć się łuszczyć, a po początkowym dobrym efekcie nastąpi nasilenie zmian trądzikowych. Podstawowe kosmetyki pielęgnacyjne, w które powinny zaopatrzyć się posiadaczki cery tłustej, to płyn micelarny, bezalkoholowy tonik, krem matujący na dzień (najlepiej z filtrem UV) oraz krem regulujący wydzielanie sebum na noc. Dodatkowo warto sięgnąć po peeling i maseczkę, najlepiej z zawartością glinki, która zmatowi skórę i ściągnie pory.

Codzienna pielęgnacja

W dbaniu o cerę tłustą bardzo ważna jest konsekwencja w stosowaniu odpowiednio dobranych kosmetyków. Najlepiej, by stanowiły jedną linię kosmetyczną – wówczas zawarte w nich składniki będą uzupełniały swoje działanie. Aby uregulować pracę gruczołów łojowych, trzeba czasu, ale także później nie można zaniedbać pielęgnacji. Najważniejsze jest codzienne dokładne oczyszczanie – nie tylko wieczorem, ale także rano. Dodatkowo dla odświeżenia skóry warto stosować w ciągu dnia tonik i matujące bibułki.
Raz w tygodniu wskazane jest wykonanie peelingu – w mechaniczny sposób usunie on martwy naskórek, który zalegając zablokowuje pory i przyczynia się do powstawania stanów zapalnych. Po oczyszczeniu skóry warto nałożyć maseczkę. Jej zadaniem będzie oczyszczenie i ściągnięcie porów. W trakcie zabiegów pielęgnacyjnych niewskazane jest mechaniczne usuwanie wszelkich zaskórników. Może to doprowadzić do powstania ran i blizn. Tego rodzaju zabieg w odpowiednich warunkach przeprowadzają doświadczone kosmetyczki.