Trwa ładowanie proszę czekać ...

Pielęgnacja skóry wrażliwej.

29 stycznia 2021

Wrażliwość skóry jest bardzo irytująca, ponieważ cały czas trzeba o nią  dbać. Przed każdy wyjściem z domu trzeba się odpowiednio zabezpieczyć, a zwłaszcza jeśli jest upalna pogoda. Wrażliwość skóry zaczyna się od uczucia pieczenia, mrowienia, szczypania, ściągania. Dochodzi do tego tendencja zaczerwienień pod wpływem alkoholu, emocji lub czynników klimatycznych.

Jest bardzo trudna w pielęgnacji, gdyż często powiązana jest z skórą alergiczną, atopową, suchą i płytko unaczynioną. Częściej występuje ona u osób z łojotokowym zapaleniem skóry niż u alergików.

Występowanie skóry wrażliwej zależy od karnacji (jasna), okolicy ciała (szyja, dekolt, twarz) i wieku. Często występuje u kobiet, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego i stanu emocjonalnego. Reaguje alergicznie na większość składników kosmetycznych i zabiegów pielęgnacyjnych, a także wykazuje obniżoną tolerancję na detergenty i niektóre produkty spożywcze. Reaguje niewłaściwie na działanie czynników zewnętrznych co z kolei niszczy płaszcz lipidowy, który tworzy okluzyjną barierę zapobiegającą utracie wody przez naskórek.
Wrażliwa skóra szybciej się starzeje, gdyż towarzyszy jej spadek kwasu hialuronowego co nasila proces suchości skóry, a czynniki zapalne i wolne rodniki (wydzielanie ich w przypadku wrażliwej skóry jest nasilone) doprowadzają do zwiększonego spadku kolagenu i degradacji włókien elastycznych. Wszystkie kobiety chcą mieć idealną cerę, ale nie wszystkie mogą ją mieć.  Skóra wrażliwa powstaje wtedy gdy skóra ciągle poddawana jest działaniu czynników drażniących oraz stosowania niewłaściwych kosmetyków.

 Cechy skóry wrażliwej:

– Naczynia krwionośne w przypadku skóry wrażliwej są często bardzo kruche. Pod wpływem gwałtownych zmian temperatur lub stresu rozszerzają się.

– Znaczący wpływ na uwrażliwienie się skóry ma nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne, jak również solaria, przegrzane i suche pomieszczenia, perfumowane kosmetyki, mróz, wiatr oraz zanieczyszczone powietrze. Obciążenie naturalnego środowiska toksynami ma negatywny wpływ na cerę. Wrażliwa skóra reaguje przesuszeniem i zaczerwieniem na twardą wodę, klimatyzację, sztuczne włókna, detergenty, niektóre składniki kosmetyków o wysokim stopniu aktywności, kurz i pył. Nasilenie objawów występuje podczas palenia papierosów, picia alkoholu, stresu, stosowania kosmetyków nieodpowiednich dla typu skóry.

– Częściej występuje u osób z jasną, delikatną skórą o typie pigmentacji I lub II.

– Osoby o wrażliwej skórze wykazują podwyższoną skłonność do atopii.

– Uwarunkowana genetyczne lub wywołana wskutek działania czynników drażniących.

– Wrażliwość skóry dotyczy w głównej mierze twarzy, szyi i dekoltu. Rzadziej całego ciała.

– Reakcja skórna na czynniki drażniące jest natychmiastowa i miejscowa. Pojawia się wtedy , gdy szkodliwa substancja – nawet przy małym stężeniu – działa na skórę przez dłuższy czas. Im większe stężenie, tym szybsze zmiany.