Trwa ładowanie proszę czekać ...

Pielęgnacja suchej skóry

18 grudnia 2020

Sucha skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Inaczej będzie szara, będzie się rysować, a także łuszczyć, czerwienić i swędzieć. Skórę oczywiście można nawadniać od środka poprzez picie wody, czy stosowanie specjalnych suplementów diety. Wymaga ona jednak również stosowania odpowiednich kosmetyków nie tylko latem, ale i zimą.

Nawilżanie

 Podstawą pielęgnacji suchej skóry jest jej nawilżenie. Nie wolno jej drapać kiedy swędzi, a także zbytnio moczyć. Cera sucha nie lubi gorących kąpieli i pryszniców, gdyż wtedy jeszcze bardziej wysycha. Z tego powodu najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie. Warto zainwestować w kosmetyki z ceramidami, które zawierają kwasy tłuszczowe i nawilżą cerę odpowiednio. Lepszy będzie także krem lub maść zamiast płynnych kosmetyków. 

Sprawdzi się także niezawodna od wielu lat wazelina. Izoluje ona skórę od wpływu czynników zewnętrznych, tj. wiatr, mróz, słońce. Nie jest jednak najlepszym wyborem u osób, które posiadają cerę trądzikową.

Na zimno 

 W okresie jesienno-zimowym naszą skórę wysusza silny wiatr, spadek temperatury, czy silny mróz.. W okresie tym warto brać chłodniejsze prysznice i krótsze. Należy także delikatnie osuszać skórę i po wyjściu z kąpieli nałożyć krem nawilżający. Przed wyjściem z domu używaj kremów ochronnych na ręce i twarz, pomadki ochronnej na usta – te miejsca są najbardziej narażone na przemarznięcie. W zimie, gdy kaloryfery ogrzewają mieszkania i domy można zwilżyć przesuszone powietrze nawilżaczami powietrza. Nawilżacz przyda się także w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie powietrze również jest suche. Osoby ze skóra suchą powinny używać także kremów z filtrem UV nie tylko latem, ale przez cały rok. W zimie również świeci słońce, które podrażnia.

Czego unikać?

Osoby z cerą suchą powinny unikać przede wszystkim mocnych kosmetyków, substancji wysuszających (stosowane są w kosmetykach dla cery trądzikowej), wcześniej już wspomnianych gorących kąpieli, wystawiania skóry na silny mróz, czy mocne słońce. Ważne, by stosowane kosmetyki były nawilżające, by chroniły one delikatną skórę przed podrażnieniami i łuszczeniem. Można także skorzystać z zabiegów nawilżających na całe ciało, które są przeprowadzane w licznych gabinetach kosmetycznych lub ośrodkach SPA.