Trwa ładowanie proszę czekać ...

Skalling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego

11 maja 2022

Gromadzenie się kamienia nazębnego to częsty problem stomatologiczny, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza. Powstaje zarówno nad jak i pod dziąsłami, stanowiąc idealne środowisko do rozwoju bakterii. Stwardniała warstwa osadu zalegająca na zębach prowadzi do szeregu problemów – powstania próchnicy oraz chorób dziąseł. Szczególnie łatwo osadza się w okolicach szyjek zębowych oraz w zakamarkach, do których trudno dotrzeć klasyczną szczoteczką. Dlatego także ważne jest regularne usuwanie kamienia w gabinecie dentystycznym. Zabieg skallingu powinien być wykonywany średnio raz-dwa razy w roku.

Rodzaje skallingu i metody jego wykonywania


Ze względu na miejsca, gdzie gromadzi się najczęściej kamień, skalling dzielimy na naddziąsłowy i poddziąsłowy. Oczyszczenie wszystkich tych obszarów jest konieczne, by dbać o stan zębów i dziąseł. W gabinetach dentystycznych można spotkać się z różnymi metodami usuwania kamienia nazębnego. Wszystko zależy od dostępnego w danym miejscu sprzętu. Skalling może być zatem wykonany metodą:
- tradycyjną – z wykorzystaniem motyczki, dłutka, sierpów i pilniczków. Jest to sposób bardzo pracochłonny i najmniej precyzyjny, dlatego wykorzystuje się go w nielicznych przypadkach;
- mechaniczną – warstwę kamienia usuwa się przy pomocy wierteł typu frez;
- ultradźwiękową – w której korzysta się ze skalera ultradźwiękowego;
- dźwiękową – gdzie główną rolę odgrywa fala dźwiękowa z zakresu 6-8 kHz;
- chemiczną – substancją czynną jest tu 30-procentowy roztwór perhydrolu nakładany na zęby i rozpuszczający kamień. Następnie złogi wypłukiwane są wodą pod ciśnieniem;
- laserową – z wykorzystaniem skalera laserowego.

W trakcie i po zabiegu


Zwykle zabieg jest bezbolesny dzięki chłodzeniu głowic czyszczących oraz całkowicie bezpieczny. Sporadycznie może pojawić się nadwrażliwość zębów bezpośrednio po przeprowadzeniu skallingu. Aby uniknąć dyskomfortu, można zdecydować się na lakierowanie, które dodatkowo zabezpieczy zęby przed próchnicą.
Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu i pacjent musi wcześniej powiadomić lekarza o ich zaistnieniu. Ultradźwięków nie należy stosować w przypadku posiadania rozrusznika serca, ciąży i pourazowego odklejenia siatkówki oka. Wówczas, chcąc oczyścić zęby z kamienia nazębnego, stomatolog musi zdecydować się na skalling mechaniczny.