Trwa ładowanie proszę czekać ...

Sposoby na uśmierzenie bólu zęba

15 grudnia 2022

Ból zęba to jeden z najbardziej dokuczliwych bólów jaki można doświadczyć. Ból zęba ma różne stadia – może stanowić łagodny dyskomfort, ale może dać się we znaki ostrym kłuciem, czy przeszywającym nerwobólem. Pierwszym odruchem jest chęć uśmierzenia bólu zęba. Co robimy? Oczywiście umawiamy się na wizytę u dentysty. Co jednak robić, zanim wybierzemy się do dentysty, ponieważ wizyta jest za dwa dni?

Dlaczego zęby bolą?

 Zęby muszą informować o swoim stanie, ponieważ gdy je mocno zaniedbamy, to stan zapalny, który się wytwarza może zaatakować inne partie naszego organizmu takie jak zatoki, mózg a nawet serce. Ząb zazwyczaj zostaje uszkodzony w wyniku próchnicy lub pęknięcia szkliwa. Pierwszym stadium defektu zębów, a zarazem pierwszym krokiem do infekcji jest ich nadwrażliwość na zmiany temperatury lub na słodkie lub kwaśne pokarmy.

Ból spowodowany próchnicą

 Kiedy luki w zębinie odsłaniają bardzo wrażliwą miazgę zęba, która znajduje się w środku, odczuwamy ból wynikający z ubytków próchniczych. W zaawansowanej sytuacji i stałego drażnienia miazgi może dojść do jej zapalenia – wtedy odczuwamy największy ból. Powodem bólu zęba może być również występujący ropień, którzy wytwarza się na skutek stanu zapalnego miazgi. Co więcej, przyczyną bólu mogą być również osłonięte szyjki zębowe.Niezwykle trudnym przypadkiem może okazać się jednak zapalenie okostnej, które wywołuje trudny do zniesienia ból. Do jej stanu zapalnego może dojść  w wyniku choroby dziąseł (powstają ropienie i zgorzele lub następuje obumarcie i rozkład miazgi).

Jak uśmierzyć ból?

 Jednym z doraźnych sposobów uśmierzenia bólu zęba jest zażycie paracetamolu. Przy stanach zapalnych dziąseł, można płukać jamę ustną ciepłym naparem z szałwii lub rumianku. Przy ostrym bólu zęba można sięgnąć po ibuprofen. Jeżeli istnieje w zębie wyraźny ubytek, można włożyć do niego wacik nasączony olejkiem goździkowym albo kroplami walerianowymi. Pomogą również różnego rodzaju płukanki, masaże koliste dłoni, płukanie jamy ustnej zimną wodą lub naparem z mięty oraz przykładanie okładów z lodu.