Trwa ładowanie proszę czekać ...

Sposoby na walkę z migreną

14 kwietnia 2022

Ból migrenowy oraz inne towarzyszące mu dolegliwości potrafią skutecznie uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Dlatego konieczne jest pozostawanie pod stałą opieką lekarza neurologa, który dobierze odpowiednie leki. Jednak istotne jest również to, jak na co dzień zachowuje się pacjent – objawy migreny można także łagodzić domowymi sposobami oraz unikać czynników, które sprzyjają wystąpieniu bólu. Aby wskazać, co w indywidualnym przypadku wywołuje napad, warto prowadzić tzw. dzienniczek migrenowy.

Jak uniknąć bólu?

Ataki migrenowe powtarzają się z różną częstotliwością i jest to uzależnione od konkretnego przypadku. Jednak mogą być wywoływane także przez konkretny czynnik i w tym przypadku pacjent ma szansę zminimalizować ryzyko pojawienia się bólu.
Wpływ na wystąpienie objawów migreny może mieć dieta i niektóre składniki pożywienia, na przykład: tyramina, zawarta w bananach, twardych serach, jogurtach, orzechach; fenyloetyloamina, czyli składnik czerwonego wina i czekolady; alkohol oraz kofeina. Wyeliminowanie tych produktów z diety może okazać się pomocne w profilaktyce. Osoby, u których pojawiają się migrenowe bóle, powinny unikać czynników drażniących: intensywnego słońca czy głośnych dźwięków. Istotny jest także tryb życia i przede wszystkim unikanie stresu, przemęczenia i bezsennych nocy.

Domowe sposoby na ból

U część osób cierpiących na migrenę ból poprzedza pojawienie się tak zwanej „aury”, czyli dolegliwości wzrokowych, takich jak zygzaki, ciemne plamki, rozmycie konturów przedmiotów. Jest to znak, że za około pół godziny pojawi się ból głowy. Ten czas warto wykorzystać na wzięcie tabletek przeciwbólowych – wówczas jest duża szansa, że ból migrenowy będzie mniej nasilony. W przypadku słabszych migren wystarczą leki dostępne w aptekach bez recepty, w których składzie pojawiają się najczęściej paracetamol, ibuprofen, lub kwas acetylosalicylowy. Należy pamiętać o nieprzekraczaniu podanej maksymalnej dawki, nawet jeśli poprawa nie jest zadowalająca. Rozwiązaniem będzie wówczas sięgnięcie po mocniejsze środki przepisywane przez lekarza.
Aby atak był mniej dotkliwy, najlepiej przenieść się do cichego pomieszczenia i ograniczyć dopływ światła, zasłaniając okna i gasząc lampy. Odseparowanie się od czynników drażniących powinno przynieść ulgę, podobnie jak okłady – ciepłe lub zimne, w zależności od indywidualnych odczuć. Niektórzy stosują także delikatny ucisk tętnicy skroniowej.