Trwa ładowanie proszę czekać ...

Toksyna botulinowa w leczeniu nadmiernej potliwości

4 maja 2020

Problem nadmiernej potliwości dotyczy około 1% naszego społeczeństwa. Osoby zmagające się na co dzień z taką dolegliwością skarżą się przede wszystkim na nieestetyczne plamy pojawiające się na ubraniach, a także na nieprzyjemny zapach. Wszystko to prowadzi do zaburzenia samooceny oraz wiecznego poczucia wstydu. O ile istnieje na rynku szereg różnorodnych preparatów i środków zapobiegających nadmiernemu poceniu się, o tyle ciężko znaleźć ten odpowiedni, przynoszący najbardziej zadowalające efekty. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się zabieg wykonywany w ramach medycyny estetycznej. Mowa o wstrzykiwaniu tak zwanej toksyny botulinowej.

Nadmierna potliwość może dotyczyć tak naprawdę różnych partii ciała. W większości przypadków problem ten pojawia się w okresie dojrzewania. Niekiedy nadmierna potliwość może być także wrodzona. Do innych przyczyn nadmiernego pocenia się można także zaliczyć: otyłość, menopauzę, cukrzycę, nadczynność tarczycy, czy dnę moczanową.

Botoks to substancja stosowana powszechnie w medycynie estetycznej. W swoim składzie zawiera on toksynę botulinową, która stosowana jest przede wszystkim w ramach redukcji zmarszczek, ale nie tylko. Swoje zastosowanie znalazła także w leczeniu nadmiernej potliwości. Zabieg taki polecany jest przede wszystkim tym osobom, u których nie sprawdziła się terapia polegająca na zastosowaniu antyperspirantów, czy jonoforezy. Działanie toksyny botulinowej polega przede wszystkim na blokowaniu czynności gruczołów potowych w wyniku zahamowania przewodnictwa nerwowego. W efekcie następuje ograniczenie nadmiernej potliwości w danej partii ciała, która została poddana zabiegowi. Efekty działania tej substancji sa jednak tymczasowe. Po upływie około 6-12 miesięcy należy powtórzyć zabieg. Metoda okazuje się skuteczna jedynie w przypadku miejscowej nadmiernej potliwości. Wstrzykiwanie toksyny botulinowej nie okaże się pomocne w przypadku uogólnionej nadmiernej potliwości, dotykającej całego ciała pacjenta.