Do podstawowych typów cery należą : cera normalna, cera sucha, tłusta, mieszana i wrażliwa, a obok tego inne ich kombinacje. Typ cery ma uwarunkowania genetyczne, natomiast na jej stanie odciskają swój wpływ czynniki zewnętrzne. Mają one tak silną moc oddziaływania, że zdarza się, że podczas życia skóra całkowicie zmienia swój typ i stan. Skórę twarzy oceniamy na podstawie dwóch czynników : poziomu tłuszczu produkowanego przez gruczoły łojowe oraz wody wydzielanej przez gruczoły potowe.
Określenie, jaki typ cery posiadamy jest niezwykle ważne, gdyż powinno sugerować wybór odpowiednich kosmetyków i sposobów pielęgnacji.
Cera mieszana
Ma cechy zarówno tej suchej, jak i tłustej. Skóra sucha pojawia się tutaj na policzkach i skroniach, a tłusta w strefie T, czyli na nosie, brodzie czy czole. Można ją rozpoznać obserwując zachowanie skóry na poszczególnych partiach twarzy i na tej podstawie dostosować odpowiednią pielęgnację.
Cera wrażliwa
Jest bardzo podatna na działanie nawet niewielkich bodźców chemicznych czy fizycznych. Charakterystyczne dla niej reakcje to swędzenie, zaczerwienienia, uczucie ciepła, czy napięcie. Przyczyną zwiększonej wrażliwości skóry twarzy mogą być czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, takie jak choroby, stres czy nieprawidłowa pielęgnacja.
Cera tłusta
Obarczona nadmierną produkcją sebum, czyli tzw. łojotokiem. Skóra ta ma charakterystyczny połysk i świeci się, a pory są widoczne i rozszerzone. To na niej najczęściej pojawiają się zaskórniki czy trądzik. Można ją rozpoznać zarówno wtedy, kiedy błyszczy się po umyciu wodą z mydłem, jak i mleczkiem do demakijażu. Zmiany atmosferyczne nie mają na nią większego wpływu, chociaż słońce może skutkować nadmiernym łojotokiem i zwiększoną ilością wytrysków,
Cera sucha
Produkuje mniej sebum niż cera normalna. Jest zwykle matowa i jasna, łuszczy się i próżna w niej szukać połysku. Pory są zwykle małe, a zaskórniki właściwie się nie pojawiają. Skóra ta jednak bardzo szybko się starzeje. Można ją rozpoznać myjąc ją wodą z mydłem i obserwując, że skóra jest ściągnięta. Po całym dniu się łuszczy, a po zastosowaniu mleczka jest gładka tylko przez moment. Nie lubi również zmian w pogodzie, źle znosi i mróz i słońce, a wiatr sprawia, że jeszcze szybciej traci wodę i nie jest odpowiednio nawilżona.