Trwa ładowanie proszę czekać ...

Współczesna stomatologia – co trzeba wiedzieć przed odwiedzeniem dentysty

22 kwietnia 2022

Wciąż wiele osób kojarzy dentystę i wizyty w gabinecie negatywnie – utożsamiane są z bólem i dyskomfortem. Na przestrzeni lat wiele się jednak zmieniło i w samych zabiegach i możliwościach, jakie mamy, by na co dzień dbać o zdrowie zębów. Warto poznać odpowiedz na najważniejsze pytania związane ze współczesną stomatologią.

Szukasz dobrego dentysty ? Tylko https://drbaron.pl/ !


 

Jak wybrać dobrego dentystę?

Wybierając gabinet, można kierować się opinią znajomych, komentarzami znalezionymi w internecie lub po prostu własnym doświadczeniem. Dobry dentysta to osoba dokładna, nieustannie podnosząca swoje kompetencje i umiejąca nawiązać kontakt z pacjentem. Istotne jest oczywiście także zaplecze i dostęp do najnowszych metod leczenia, które oszczędzą nam bólu i uratują zęby będące w złym stanie.

Jak zmieniła się stomatologia w ostatnich latach?

Zmiany w gabinetach dentystycznych są ogromne i przede wszystkim wizyta nie kojarzy się już z bólem. Znieczulenie podczas leczenia zębów stało się standardem. Coraz częściej da się również uratować zniszczony ząb i uniknąć jego ekstrakcji. Stomatolodzy mają coraz nowocześniejszy sprzęt, dzięki któremu dokładniej mogą wykonywać swoją pracę – na przykład wykorzystują mikroskop.

Z jakimi problemami najczęściej przychodzą pacjenci?

Powszechnie występującym problemem jest próchnica w różnych stopniach zaawansowania. Pacjenci często narzekają także na stan zapalny śluzówki oraz paradontozę, a za rozwój tych schorzeń odpowiedzialny jest zbierający się kamień nazębny. Brak należytej higieny oraz unikanie wizyt u stomatologia prowadzi do pogorszenia stanu zębów i dziąseł, a zaniedbania mogą prowadzić nawet do ekstrakcji.

Jakie zabiegi są najtrudniejsze?

Zarówno dla pacjenta jak i stomatologa najtrudniejsze są zabiegi o charakterze chirurgicznym: usunięcie zatrzymanego zęba, torbieli i guzów. Jednak każdy przypadek jest bardzo indywidualny i nawet z pozoru prosty zabieg może przebiegać inaczej – widać to zwłaszcza podczas ekstrakcji zębów. Stomatologia zachowawcza i leczenie endodontyczne zwykle przebiegają bez większych komplikacji. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się znieczulenie pacjenta, dzięki czemu nie będzie on odczuwał bólu.

Jak prawidłowo zdać o zęby w domu?
Kluczowa dla zdrowia zębów jest prawidłowa higiena – obecnie w aptekach i drogeriach mamy szeroki wybór preparatów, które ją ułatwiają. Oprócz pasty z fluorem warto zaopatrzyć się w płyn do płukania zębów oraz nitkę dentystyczną. W ich stosowaniu najważniejsza jest systematyczność.