Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wszystko co o cerze naczynkowej powinnaś wiedzieć cz. 2

16 lutego 2023

W części pierwszej artykułu zostało wspomniane jakie są przyczyny cery naczynkowej i jakie czynniki wpływają na nią negatywnie oraz jak trzeba ją chronić. W tej części skupimy się na pielęgnacji problematycznej skóry naczynkowej.

Babcine metody

Nasze babcie zawsze znajdą skuteczny sposób na wszelkie dolegliwości. Na cerę naczynkową najlepsza będzie maseczka z siemienia lnianego. Maseczka w wykonaniu jest prosta – siemię lniane należy ugotować w małej ilości wody i nałożyć na twarz. Ma ona za zadanie ukoić podrażnioną cerę. Można także wykonać maseczkę z owoców: czarnych porzeczek, kiwi, czy winogrona i nanieść na skórę twarzy. W łagodzeniu zaczerwień pomocne będą także zioła: rumianek, arnika górska, miłorząb japoński, czy zielona herbata. Dlaczego akurat te zioła? Zawierają one flawonoidy, które wzmacniają naczynia krwionośne i sprawiają, że są one mniej kruche, dodatkowo regulują krążenie i posiadają właściwości przeciwzapalne. 

Makijaż

Odpowiedni makijaż pozwoli nam zamaskować widoczne naczynka. Najbardziej odpowiedni będzie zielony korektor, a następnie podkład w określonym odcieniu. W drogeriach jest coraz więcej kosmetyków do makijażu przeznaczonych specjalnie do cery naczynkowej. Zawierają one bowiem składniki, które wzmacniają naczynka krwionośne. 

Posiadając cerę naczynkową nie powinniśmy unikać kosmetyków wodoodpornych. Wymagają one zastosowania silniejszych kosmetyków oczyszczających, które mogę niekorzystnie wpływać na wrażliwą skórę twarzy.

Oczyszczanie

Oczyszczanie powinno być delikatne. Cera naczynkowa jest często cera wrażliwą. Żele i mleczka powinny nie podrażniać cery, nie zawierać mydła ani alkoholu. Twarz najlepiej przemywać wodą przegotowaną, bądź micelarną. Nieprzegotowana woda kranowa może zawierać chlor i metale ciężkie, które podrażnią cerę.

W oczyszczaniu twarzy pomocny będzie peeling enzymatyczny. Jest on delikatny, a dodatkowo usunie on obumarłe komórki, co pozwoli zapobiec powstawaniu stanów zapalnych.

Codzienna pielęgnacja

Kosmetyki do codziennej pielęgnacji powinny nawilżać cerę, wzmacniać skórę, chronić je przed wpływem czynników zewnętrznych, a także łagodzić podrażnienia i wzmacniać naczynia krwionośne. Z tego względu przy takich problemach z cerą wskazane jest używanie kosmetyków ze specjalnych linii, które posiadają odpowiednie składniki, np. witaminę C, K i E, wyciąg z arniki górskiej, kasztanowca itp.

Gabinet kosmetyczny

Gdy naczynka są bardzo widoczne a inne sposoby nie pomagają warto skorzystać z zabiegu w gabinecie kosmetycznym lub gabinecie medycyny estetycznej. Dostępne są tam zabiegi tj. :peeling kawitacyjny, jonoforeza, sonoforeza, Cryoderma, krioterapia, czy zamykanie naczynek laserem. Metody te mają za zadanie zamknięcie naczynek krwionośnych, sprawienie by były mniej widoczne lub ogólną poprawę stany cery, wzmocnienie naczynek i regenerację cery.