Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wykorzystanie mikroskopu w stomatologii

13 kwietnia 2022

Rozwój medycyny sprawia, że w gabinetach lekarskich pojawiają się coraz to nowe urządzenia zapewniające dokładniejszą diagnostykę i bardziej efektywne leczenie. Zmiany nie ominęły także stomatologii, w której bardzo popularne stały się zabiegi przeprowadzane z wykorzystaniem mikroskopu.

Zastosowanie mikroskopu w stomatologii

Mikroskop stosunkowo niedawno pojawił się w gabinetach dentystycznych. Jednak wykorzystywany jest coraz chętniej w różnych obszarach stomatologii. Najczęściej lekarze sięgają po niego podczas zabiegów endodontycznych. Leczenie kanałowe przeprowadzane pod mikroskopem zapewnia większą precyzję – dentysta może zlokalizować i oczyścić każdy kanał. Niejednokrotnie jest to jedyny sposób na uratowanie zniszczonego zęba i uniknięcie jego ekstrakcji. Wcześniej często pacjenci musieli zdecydować o wyrwaniu chorego zęba, ponieważ lekarz nie był w stanie dostrzec wszystkich kanałów i podjąć skutecznego leczenia. Także wypełnienie kanałów bez użycia mikroskopu może być mniej precyzyjne, co zaważało na efektach zabiegu.
Mikroskop ma zastosowanie także w chirurgii stomatologicznej – pomaga wówczas zlokalizować złamane fragmenty zębów. Przydaje się również przy rewizji ran poekstrakcyjnych.
Nawet w stosunkowo prostych zabiegach stomatologii zachowawczej coraz częściej wykorzystywany jest mikroskop. Dzięki niemu diagnozowanie próchnicy jest nie tylko łatwiejsze, ale także bardziej precyzyjne. Czyszczenie zęba będzie wykonane z większą precyzją, dzięki czemu lekarz nie usunie zdrowej tkanki.

Mikroskopy w polskich gabinetach stomatologicznych

Leczenie zębów z wykorzystaniem mikroskopu to nowoczesna metoda, dlatego wciąż niewielu pacjentów miało okazję z niej skorzystać. Dla wielu problemem może być jednak nie dostępność tego typu usług, ale ich cena. Leczenie kanałowe pod mikroskopem to koszt od 500 do nawet 2000 złotych w zależności od ilości kanałów w zębie. Biorąc jednak pod uwagę alternatywę w postaci usunięcia zęba i wstawienia implantu, warto rozważyć tę opcję.
Najwięcej gabinetów stomatologicznych oferujących leczenie pod mikroskopem można znaleźć w Warszawie, ale powstają także w innych dużych miastach Polski. Sprzęt, jakim dysponują lekarze, w niczym nie odbiega od tego stosowanego na świecie. Wysokiej jakości aparatura, nowoczesne leki oraz endometr do precyzyjnego pomiaru długości kanału korzeniowego gwarantują najwyższą jakość usług stomatologicznych.