Trwa ładowanie proszę czekać ...

Toksyna botulinowa

14 sierpnia 2020

Toksyna botulinowa zwana także jadem kiełbasianym niektórym słusznie może kojarzyć się z silną trucizną. Jednak ta substancja w odpowiednich dawkach i właściwie aplikowana stała się powszechnie wykorzystywana w medycynie estetycznej.

Jak powstaje botoks?
Toksyna botulinowa wytwarzana jest przez gram-dodatnią pałeczkę Clostridium botulinum. Jest to bakteria, która odpowiada za groźne zatrucia pokarmowe, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Jednak wytwarzany przez nią jad kiełbasiany coraz częściej kojarzony jest nie z zagrożeniem, ale silnie odmładzającym specyfikiem. Specjaliści pozyskują go z wyizolowanych szczepów bakterii, a następnie oczyszczają i pakują próżniowo. W ten sposób powstaje popularny botoks, który wstrzykiwany w mięsień uniemożliwia jego kurczenie, co znalazło zastosowanie w przeciwdziałaniu zmarszczkom mimicznym. Powoduje spłycenie zmarszczek już istniejących a dzięki ograniczeniu mimiki twarzy ogranicza także powstawanie kolejnych. Podczas zabiegu istotne jest dobranie odpowiedniej dawki, która nie stworzy „efektu maski” całkowicie blokując naturalną mimikę twarzy. Działanie botoksu wykorzystuje się nie tylko, by osiągnąć efekt estetyczny – jest on pomocny w leczeniu zeza oraz nadpotliwości. W medycynie wykorzystuje się go do leczenia chorób neurologicznych związanych z napięciem mięśni.

Bezpieczeństwo i możliwe skutki uboczne
Pacjentki gabinetów medycyny estetycznej cenią bezpieczeństwo zabiegów – są one nieinwazyjne w porównaniu z propozycjami chirurgii plastycznej, a prawidłowo przeprowadzone zapewniają szybkie efekty praktycznie bez bólu. Stosowanie toksyny botulinowej jest całkowicie bezpieczne, a osiągnięty efekt utrzymuje się przez około trzy miesiące.
Przed wykonaniem zabiegu lekarz informuje pacjentkę o zaleceniach oraz możliwych skutkach ubocznych. Najczęstszym jest ból w miejscu zaaplikowania botoksu – jeśli pacjentka uznaje go za zbyt dokuczliwy, może zastosować popularny lek przeciwbólowy zawierający ibuprofen lub paracetamol. Ulgę przyniosą także zimne okłady. Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej może także skutkować czerwoną wysypką, bólem w mięśniach całego ciała lub dyskomfortem w miejscu aplikacji preparatu. Tego rodzaju działania niepożądane zazwyczaj ustępują szybko i już po kilku dniach pacjentka może wrócić do codziennych aktywności.