Trwa ładowanie proszę czekać ...

Kłopotliwe zęby mądrości

20 lutego 2023

Ósemki, czyli trzecie zęby trzonowe, wyrastają jako ostatnie zęby i pojawiają się między siedemnastym, a dwudziestym piątym rokiem życia – w okresie dojrzewania. Stąd właśnie wzięła się ich popularna nazwa, zęby mądrości. Jednak, czy rzeczywiście dodają rozumu? Bardziej kojarzą się z bólem i ich chirurgicznym wycinaniem oraz powiązanymi z tym zabiegiem komplikacjami. W jakim celu wyrastają i co począć, gdy uprzykrzają życie?

Są zbędne, czy jednak nie?

 Wielu z nas może się wydawać, że ósemki to zęby w ogóle nam nie potrzebne. Osobom, którym nie wyrosły w ogóle w żadnym wypadku nie utrudnia to życia – nie mają trudności z przeżuwaniem i rozdrabnianiem pożywienia. U tych zaś, u których się pojawiły stanowią jedynie źródło licznych problemów.  Prawdziwy problem pojawia się wtedy, kiedy wyrzynają się niewłaściwie , tzn. w pozycji uniemożliwiającej spełnianie ich funkcji – a to dość częste. Zęby mądrości w dzisiejszych czasach nie są nam potrzebne – bardziej sprawdzały się u naszych czworonożnych przodków. W wyniku ewolucji, zęby te przestały nam się mieścić w szczęce.

Kiedy je usuwać?

 Decyzja o tym, kiedy należy usunąć zęby mądrości zależy od wieku potencjalnego pacjenta oraz od problemów jakie wywołuje ich wzrost. Jeśli ósemka wyrośnie w pełni, lecz jest zepsuta, czyli zniszczona przez próchnicę, a w grę wchodzi tylko leczenie kanałowe, wtedy warto pomyśleć o ekstrakcji zęba. Usunięcie ósemek zaleca się również wtedy, gdy stwarzają one problem ortodontyczny, tzn. stłaczają inne zęby lub kiedy rosną krzywo lub nawet wrastają w policzek.

Zatrzymanie wzrostu

 Często bywa tak, że proces wyrzynania ósemek zostaje zatrzymany. W takim przypadku, ząb znajduje się w dziąśle, ale jest niewidoczny na zewnątrz. Ten proces zachodzi wtedy, kiedy zęby mądrości są źle ułożone. Jedynym sposobem, by sprawdzić ułożenie ósemek jest wykonanie pantomogramu, czyli zdjęcia rentgenowskiego szczęki. Niekiedy wykonuje się również germektomię – usunięcie zawiązków zęba. Ta metoda sprawdza się, gdy pomiary kostne i wzrostowe wskazują, że nie będzie miejsca na prawidłowy rozwój ósemki.