Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dziecko na wizycie u stomatologa cz. 1

23 stycznia 2023

 

Każdy z nas pamięta ten strach przed wizytami u stomatologa. Przerażający biały fartuch, widok strzykawek oraz ogrom różnorodnej aparatury i świateł wiszących nad głową. Nie rzadko u dorosłego może występować lęk przed borowaniem, bólem i wyrywaniem zębów. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie już od najmłodszych lat. W przeciwnym razie u dziecka może rozwinąć się dentofobia, czyli paniczny lęk przed wizytami i stomatologa i może ciągnąć się latami.

Najlepszy dentysta dziecięcy w Opolu

Zacznij od małego

 Wizyty u stomatologa należy rozpocząć już wtedy, kiedy dziecko ma dwa, trzy latka, a nawet już kiedy ząbkuje. Zwykły przegląd uzębienia nie wiąże się z bólem, dlatego też może wykształcić u dziecka pozytywne skojarzenia. Dziecko przygotowywane w taki sposób, w wieku czterech, pięciu lat będą czuć się jak u siebie i nie będą mieć obaw przed siadaniem na fotel dentystyczny – są bardziej otwarte na leczenie i ewentualne zabiegi.

Posiłkuj się zabawą

 Nic lepiej, jak zabawa, nie rozładowuje nie potrzebne napięcie i stres. Warto przygotowywać dziecko przed wizytą u stomatologa już dużo wcześniej. Przykładowo można zamienić na jeden dzień pokój dziecka w gabinet stomatologiczny i wyleczyć wszystkie lalki, czy misie. Należy zaopatrzyć dziecko w najpotrzebniejszy sprzęt: szpatułka, czy latarka. Uczymy dziecko, aby wszyscy potencjalni pacjenci szeroko otwierali buzię i mówili „aaaaa”. Oglądajcie razem ząbki w lusterku lub dmuchajcie w nie przez słomkę – imituje to oczyszczanie zębów.

Nagradzanie

 Warto również przygotować dziecku niespodziankę, jeżeli było grzeczne podczas wizyty. Często również sami lekarze stomatolodzy nagradzają swoich pacjentów – dzieci dostają dyplomy dzielnego pacjenta. Nie należy jednak traktować tego jako pewnego rodzaju przekupstwo. Zasada, spokój za zabawkę w tym przypadku może bowiem nie zadziałać.

Odpowiednia motywacja

 Podczas wizyty u stomatologa warto zastosować kilka motywujących zwrotów, np. „Brawo!”, „Jesteś bardzo odważny”, „Wytrzymaj jeszcze troszeczkę”. Gdy już będzie po wszystkim, przytulmy dziecko i pogratulujmy mu, że było bardzo dzielne.